آخرین خبرها
خانه / مطالب و مقالات آموزشی

مطالب و مقالات آموزشی

کم خونی داسی شکل

✅ کم خونی داسی شکل🌲بیماری سلول داسی شکل میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در میان افرادی که اجدادشان از آفریقا آمده اند، شایع است. کشورهای مدیترانه ای مانند یونان، ترکیه و ایتالیا؛ شبه جزیره عربستان؛ هند؛ و مناطق اسپانیایی زبان در آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و بخش هایی از دریای کارائیب.🖍یک ... بیشتر بخوانید »

رنگ های نادر چشم انسان

بیش از نیمی از مردم جهان چشم های قهوه ای دارند. همچنین ۸ درصد از جمعیت جهان چشم های فندقی دارند و ۸ درصد دیگر چشم های آبی دارند. اگرچه افراد با چشمان سبز نسبتاً کمیاب هستند و کمتر از ۲ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، اما هنوز هم تقریباً ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان هستند. توزیع رنگ چشم ... بیشتر بخوانید »

ساختار زجاجیه

🖍 زجاجیه یک بافت بسیار هیدراته با محتوای ۹۸ تا ۹۹٫۷ درصد آب است .🖍تفاوت زجاجیه با اب در این است که دارای فیبرهای کلاژن با مقادیر بالای پروتئین و اسید هیالورونیک ( موکوپلی ساکارید) هست . همچنین دارای مقادیر بالای سدیم و مقدار کمتری فسفات و سدیم می باشد .🖌موکوپلی ساکارید پلی ساکاریدهای بدون شاخه طولانی می‌باشند که از ... بیشتر بخوانید »

دانش مغز (Brain Bee)

معرفی مسابقه مسابقه ملی دانش مغز (Brain Bee) برای اولین بار توسط دکتر نوربرت میسلینسکی در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه مریلند کشور امریکا پایه گذاری شد. این رقابت‌ها با هدف علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به یادگیری در مورد مغز و کارکردهای آن، پرورش استعدادهای جوان، ‌استفاده از ایده‌های نو و هدایت نسل پویای امروز به تحصیل در حوزه علوم اعصاب، هر ... بیشتر بخوانید »

ویژگی های پلاناریا

ویژگی های پلاناریا 🖌 از نوع کرم پهن آزادزی می باشد .🖌ماده ی دفعی نیتروژندار آن آمونیاک می باشد .🖌سامانه ی دفعی آن از نوع پروتونفریدی است .🖌نوع ماده ای که از طریق پروتونفریدی دفع می کند بیشتر آب می باشد .🖌 امونیاک را از سظح تمام یاخته های پوست خود دفع می کند .🖌دارای حفره ی گوارشی است .🖌فاقد ... بیشتر بخوانید »

اسامی دانشمندانی که در کتب زیست شناسی نام آنها آمده است .

فردریک گریفیت : باکتری شناس انگلیسی که سعی داشت واکسنی برای بیماری آنفلوآنزا پیدا کند .گریفیت در آزمایشات خود از دوسویه باکتری استرپتوکوکوس نومونیا ( کپسول دار و بدون کپسول ) استفاده کرد . فردریک میشر : دانشمند سوئیسی که در سال ۱۸۶۹ با استفاده از هسته ی گلبول های سفید انسان و اسپرم ماهی نوکلئیک اسید ها را کشف ... بیشتر بخوانید »

آناتومی کبد

🌲آناتومی کبد 🌲 🖍 کبد بزرگترین اندام درون بدن است . 🖍در ناحیه فوقانی سمت راست حفره شکم واقع شده است . 🖍کبد عضوی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است که در زیر دیافراگم قرار دارد و نسبت به سایر اندام های حفره شکم مانند معده ، کلیه ها ، کیسه صفرا و روده در قسمت بالاتری قرار ... بیشتر بخوانید »

کشف یک شکل هندسی جدید هنگام مطالعه بافت های سلولی

محققان دانشگاه “Lehigh” اعلام کردند به هنگام مطالعه بافت‌های سلولی، موفق به کشف یک شکل هندسی جدید شده اند. به نقل از دیلی‌میل، یک تیم تحقیقاتی آمریکایی هنگامی‌ که در حال مطالعه سلول‌هایی بودند که موجب رشد جنین می‌شود و در اندام‌ها و عروق خونی بدن یافت می‌شود، یک شکل هندسی سه بعدی کشف کردند که زمانی ایجاد می‌شود که ... بیشتر بخوانید »

کافئین جایگزین انسولین برای دیابتی‌ها می‌شود

محققان سوئیسی ایمپلنتی ابداع کرده‌اند که در صورت تشخیص وجود کافئین در خون، داروی دیابت (انسولین) آزاد می‌کند.  به گفته محققان موسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ، آینده درمان دیابت، تزریق انسولین بعد از صرف غذا نخواهد بود بلکه به‌جای آن احتمالاً می‌توان یک فنجان قهوه نوشید. محققان امیدوار هستند، با ایمپلنت ابداعی که حاوی صدها هزار سلول طراح است، ... بیشتر بخوانید »

همیاری مورچه با درخت اکاسیا

بین آکاسیای خار – متورم و مورچه های ساکنش در استوای جدید (آمریکای استوایی) نوعی سیستم همیارانه ، تکامل متقابل یافته است . مورچه ها برای غذا و محل زندگی به آکاسیا و آکاسیا برای دفاع در مقابل علفخواران و گیاهان همجورا به مورچه ها وابسته اند. البته همه ی 700 گونه آکاسیا Acacia  در استوای جدید وابسته به مورچه ... بیشتر بخوانید »