آخرین خبرها
خانه / مطالب و مقالات آموزشی

مطالب و مقالات آموزشی

دانش مغز (Brain Bee)

معرفی مسابقه مسابقه ملی دانش مغز (Brain Bee) برای اولین بار توسط دکتر نوربرت میسلینسکی در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه مریلند کشور امریکا پایه گذاری شد. این رقابت‌ها با هدف علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به یادگیری در مورد مغز و کارکردهای آن، پرورش استعدادهای جوان، ‌استفاده از ایده‌های نو و هدایت نسل پویای امروز به تحصیل در حوزه علوم اعصاب، هر ... بیشتر بخوانید »

ویژگی های پلاناریا

ویژگی های پلاناریا 🖌 از نوع کرم پهن آزادزی می باشد .🖌ماده ی دفعی نیتروژندار آن آمونیاک می باشد .🖌سامانه ی دفعی آن از نوع پروتونفریدی است .🖌نوع ماده ای که از طریق پروتونفریدی دفع می کند بیشتر آب می باشد .🖌 امونیاک را از سظح تمام یاخته های پوست خود دفع می کند .🖌دارای حفره ی گوارشی است .🖌فاقد ... بیشتر بخوانید »

اسامی دانشمندانی که در کتب زیست شناسی نام آنها آمده است .

فردریک گریفیت : باکتری شناس انگلیسی که سعی داشت واکسنی برای بیماری آنفلوآنزا پیدا کند .گریفیت در آزمایشات خود از دوسویه باکتری استرپتوکوکوس نومونیا ( کپسول دار و بدون کپسول ) استفاده کرد . فردریک میشر : دانشمند سوئیسی که در سال ۱۸۶۹ با استفاده از هسته ی گلبول های سفید انسان و اسپرم ماهی نوکلئیک اسید ها را کشف ... بیشتر بخوانید »

آناتومی کبد

🌲آناتومی کبد 🌲 🖍 کبد بزرگترین اندام درون بدن است . 🖍در ناحیه فوقانی سمت راست حفره شکم واقع شده است . 🖍کبد عضوی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است که در زیر دیافراگم قرار دارد و نسبت به سایر اندام های حفره شکم مانند معده ، کلیه ها ، کیسه صفرا و روده در قسمت بالاتری قرار ... بیشتر بخوانید »

کشف یک شکل هندسی جدید هنگام مطالعه بافت های سلولی

محققان دانشگاه “Lehigh” اعلام کردند به هنگام مطالعه بافت‌های سلولی، موفق به کشف یک شکل هندسی جدید شده اند. به نقل از دیلی‌میل، یک تیم تحقیقاتی آمریکایی هنگامی‌ که در حال مطالعه سلول‌هایی بودند که موجب رشد جنین می‌شود و در اندام‌ها و عروق خونی بدن یافت می‌شود، یک شکل هندسی سه بعدی کشف کردند که زمانی ایجاد می‌شود که ... بیشتر بخوانید »

کافئین جایگزین انسولین برای دیابتی‌ها می‌شود

محققان سوئیسی ایمپلنتی ابداع کرده‌اند که در صورت تشخیص وجود کافئین در خون، داروی دیابت (انسولین) آزاد می‌کند.  به گفته محققان موسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ، آینده درمان دیابت، تزریق انسولین بعد از صرف غذا نخواهد بود بلکه به‌جای آن احتمالاً می‌توان یک فنجان قهوه نوشید. محققان امیدوار هستند، با ایمپلنت ابداعی که حاوی صدها هزار سلول طراح است، ... بیشتر بخوانید »

همیاری مورچه با درخت اکاسیا

بین آکاسیای خار – متورم و مورچه های ساکنش در استوای جدید (آمریکای استوایی) نوعی سیستم همیارانه ، تکامل متقابل یافته است . مورچه ها برای غذا و محل زندگی به آکاسیا و آکاسیا برای دفاع در مقابل علفخواران و گیاهان همجورا به مورچه ها وابسته اند. البته همه ی 700 گونه آکاسیا Acacia  در استوای جدید وابسته به مورچه ... بیشتر بخوانید »

هورمون ریشه زایی – اکسین ها – اوکسین ها

اولین گروه هورمون گیاهی هستند که کشف شدند و مورد استفاده قرار گرفته. ماهیت هورمونی آنها بطور روشن در آزمایشی که برای اولین بار توسط وانت در سال 1928 انجام گرفت در کولئوپتیل یولاف از گیاهان تیره غلات نشان داده شده و در غلظت کمتر از 10*1مولار می توان به کار برد طبیعی ترین ترکیبی که در گیاهان شاخته شده ... بیشتر بخوانید »

سلول های بنیادی خون بند ناف

 سلول های بنیادی خون بند ناف خون بندناف خونی است که پس از تولد در بند ناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می شود. این خون غنی از سلولهای بنیادی است. سلولهای بنیادی خون بند ناف همانند سلولهای بنیادی خونساز مغز استخوان به سلولهای زیر تقسیم میشوند: سلولهای قرمز، که اکسیژن را به تمام بدن حمل می کنند. سلولهای ... بیشتر بخوانید »

چرا مولکول DNA مارپیچ است؟

چرا مولکول DNA مارپیچ است؟ اگر مولكول دراز و نازك DNA را مانند نردباني مارپيچ در نظر بگيريم مي‌توانيم آن را داراي دو ستون استواري و شمار زيادي پله بدانيم. ستون‌هاي استواري از قند پنج‌كربني دِاكسي ريبوز و گروه‌ فسفات درست شده‌‌ كه يك در ميان به هم وصل شده‌اند. ستون‌هاي استواري به دليل بارهاي منفي گروه‌هاي فسفات و داشتن ... بیشتر بخوانید »