آخرین خبرها
خانه / مطالب و مقالات آموزشی / همیاری مورچه با درخت اکاسیا

همیاری مورچه با درخت اکاسیا

بین آکاسیای خار – متورم و مورچه های ساکنش در استوای جدید (آمریکای استوایی) نوعی سیستم همیارانه ، تکامل متقابل یافته است . مورچه ها برای غذا و محل زندگی به آکاسیا و آکاسیا برای دفاع در مقابل علفخواران و گیاهان همجورا به مورچه ها وابسته اند. البته همه ی 700 گونه آکاسیا Acacia  در استوای جدید وابسته به مورچه ها نیستند و تمام مورچه های آکاسیا که بیش از 150 گونه می رسند ، نیز وابستگی به آکاسیا ندارند. در یکی دو مورد درجه بالایی از همیاری به وجود آمده که است . 

بعضی از گونه های مورچه یی که در خارهای آکاسیا زندگی می کنند ، مورچه ی اجباری آکاسیا هستند و در هیچ جای دیگر یافت نمی شوند. 

آکاسیا ی خار – متورم دارای خارهای تو خالی است که مورچه در آن زندگی می کند . مورچه از نوک برگچه های تغییر شکل یافته ی گیاه ، موسوم به جسم بلتین Beltian body که منبع اصلی روغن و پروتئین برای مورچه است و همچنین از شهد دانهای متورم خارج از گل که منبع قند است تغذیه می کند . این نوع آکاسیا در تمام طول سال ، حتی فصل خشک ، به تولید برگ ادامه می دهد و برای مورچه تامین غذا می کند . اگر تمام مورچه ها را از این درخت آکاسیا خارج کنیم درخت به سرعت توسط علفخواران نابود می شود و گیاهان دیگر آن را خفه می کنند. جنزن (1966) نشان داده که آکاسیا بدون مورچه ها رشد کمتری دارد و اغلب از بین می رود. 

در تانزانیا درختهای Acacia tortills که در مقابل چرا محافظت شده باشند خار تولید نمی کنند. اما وقتی بز از آنها تغذیه کند درخت به تولید خار برانگیخنه می شود و گودا دریافته که هر چه مقدار خار درخت بیشتر باشد خسارت سرشاخه خواری و برگخواری بز کمتر است .

مشاهده ی فیلم همیاری مورچه با درخت آکاسیا 

درباره‌ی محمد ماهفروزی

محمد ماهفروزی - مدرس کنکور و المپیاد زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

65 − 57 =