آخرین خبرها
خانه / اطلاعیه‌ها / اسامی دانشمندانی که در کتب زیست شناسی نام آنها آمده است .

اسامی دانشمندانی که در کتب زیست شناسی نام آنها آمده است .

فردریک گریفیت : باکتری شناس انگلیسی که سعی داشت واکسنی برای بیماری آنفلوآنزا پیدا کند .گریفیت در آزمایشات خود از دوسویه باکتری استرپتوکوکوس نومونیا ( کپسول دار و بدون کپسول ) استفاده کرد .

فردریک میشر : دانشمند سوئیسی که در سال ۱۸۶۹ با استفاده از هسته ی گلبول های سفید انسان و اسپرم ماهی نوکلئیک اسید ها را کشف کرد .

اسوالد ایوری : به کمک همکارانش کشف کرد که عامل ترانفورماسیون یا انتقال صفات از یاخته ای به یاخته ی دیگر DNA ( دنا) می باشد . ایوری در آزمایشات خود از دو سویه باکتری استرپتوکوکوس نومونیا ( کپسول دار ، بدون کپسول) استفاده کرد .

اروین چارگاف : مشاهدات چارگافدر سال ۱۹۵۰ روی دِناهای جانداران نشان داد که مقدار آدنین در دِنا با مقدار تیمین برابر است و مقدار گوانین در آن با مقدار سیتوزین برابری می کند.

موریس ویلکینز و روزالین فرانکلین : این دو دانشمند با استفاده از پرتوهای ایکس تصاویری از مولکول DNA تهیه کردند و با کمک این تصاویر بیان داشتند : ۱) مولکول دنا مارپیچی است . ۲) بیش از یک رشته دارد .۳) ابعاد مولکول ها را مشخص کردند .

جیمز واتسن و فرانسیس کریک : این دو دانشمند آمریکایی (شیمی دان) با استفاده از مشاهدات چارگاف و داده های حاصل از تصاویر تهیه شده با پرتو ایکس و اطلاعاتی که خود ار ساختار پیوند ها داشتند. مدل مولکولی نردبان مارپیچ دنا را ارائه دادند و موفق به دریافت جایزه نوبل شدند .

مزلسون و استال : این دو دانشمند ثابت کردند که روش همانند سازی مولکول دنا نیمه حفظ شده می باشد . آنها در آزمایش خود از باکتری E.Coli ( اشریشیا کلای) و حلول سزیک گلرید استفاده کردند .

گریگور مندل : مندل یک کشیش اتریشی – آلمانی بود که در قرن نوزدهم با آزمایشات و مشاهدات روی گیاه نخود فرنگی توانست قوانین بنیادی وراثت را کشف کند و پدر علم ژنتیک شناخته می شود .در زمان مندل هنوز ساختار و عمل دِنا و ژن ها معلوم نبود.

ابوریحان بیرونی : ابوریحان بیرونی، در کتاب تحقیق ماللهند، نخستین دانشمندی است که تغییر گونه ها را توصیف می کند.

چارلز داروین و آلفرد والاس : چالرزداروین و آلفرد والاس مستقل از یکدیگر ساز و کار انتخاب طبیعی را برای تغییرگونه ها ارائه کردند.

هوگودووری : این دانشمند در اوایل دهه ۱۹۰۰ هنگام مطالعه ی گیاه گل مغربی مشاهده کرد که در بین گیاهان گل مغربی که در حالت عادی دیپلوئید (۲n=14 ) هستند. گیاهانی تتراپلوئید ( ۴n = 28 ) وجود دارند .

هانس آدولف کربس : کِربس فیزیک دان و زیست شیمی دان آلمانیِ متولد بریتانیا ) ۱۹۸۱ – ۱۹۰۰ ( بسیاری ازمراحل اکسایش پیرووات را کشف و معرفی کرد. به همین علت این چرخه، چرخهٔ کربس نامیده شد. اودر سال ۱۹۵۳ به همراه دانشمندی دیگر، موفق به دریافت جایزه نوبل در زمینه فیزیولوژی و پزشکی شد.

ملوین الیس کالوین : کالوین زیست شیمی دان بود که در سال های بین ۱۹۱۱ تا ۱۹۹۷ زندگی می کرد . پدر و مادری روسی داشت که به امریکا مهاجرت کردند . کالوین درسال ۱۹۶۱ موفق به دریافت جایزه نوبل در شیمی برای تحقیقاتش درفتوسنتز شد. چرخه ی کالوین ( مرحله ی تاریکی یا غیر وابسته به نور فتوسنتر) به نام ایشان نامگذاری شد .

ایوان پتروویچ پاولوف( ۱۹۳۶ – ۱۸۴۹) : این فیزیولوژیست روسی تحقیقات زیادی را روی درباره ی شرطی شدن کلاسیک ( با استفاده از ترشح بزاق سگ و صدای زنگ) انجام داد و در سال ۱۹۰۴ برنده ی جایزه ی نوبل شد .

بوروس فردریک اسکینر(۱۹۹۰ – ۱۹۰۴) : این روان شناس امریکایی تحقیقات زیادی روی شرطی شدن فعال ( آزمایش و خطا) انجام داد . ( با استفاده از موش و جعبه دارای اهرم)

کنراد لورنز: این دانشمند اتزیشی مطالعات زیادی را در ارتباط با نقش پذیری انجام داد . ( با استفاده از جوجه های غاز)

نیکولاس تین برگن : پژوهش های مربوط به بررسی رفتار بیرون انداختن پوسته های تخم در کاکایی از جمله کارهای این محقق بوده است .

کارل فون فریش : پژوهش های این محقق در ارتباط با رفتار زنبور های عسل یوده است .

دکتر بومون : بومون روی جوانی که پهلویش با گلوله سوراخ شده بود مطالعاتی انجام داد .بومون از این سوراخ،چین های سطح معده و مادۀ مخاطی روی سطح آن را مشاهده و با لوله ای لاستیکی مقداری از اسید معده راخارج کرد. او با آزمایش غذا های گوناگون، نتیجه گرفت معده با ترشح اسید، به غذای بلع شده پاسخ می دهد.

ابوالقاسم خلف ابن العباس زهراوی : نخستین کسی بود که از نخ های تهیه شده از رودۀ جانوران، برای جراحی استفاده کرد. این نخ تنها مادۀ طبیعی است که بدن آن را می پذیرد و در بدن تجزیه می شود.

ابو الحسن احمد بن محمد طَبَری : پزشک ودانشمند ایرانی سدۀ چهارم هجری ومولف کتاب ” المعالجات البقراطیه ” برای اوّلین بار در تاریخ پزشکی، برای شست وشوی معدۀ افرادی که دچارمسمومیت می شدند، از لوله استفاده کرد.

ارسطو: ارسطو فیلسوف یونانی که معتقد بود که نفس کشیدن باعث خنک شدن قلب می شود.

رابرت هوک : دانشمندی که با مطالعه بافت مرده چوب پنبه اولین بار واژه ی سلول را وارد فرهنگ زیست شناسی کرد . ( کشف سلول )

ارنست مونش : گیاه شناس آلمانی به نام ارنست مونش، الگوی جریان فشاری را برای جابه جایی شیرۀ پرورده، ارائه داده است.

هاجکین و هاکسلی : دو فیزیولوژیست که برای بررسی تغییرات الکتریکی غشای یاختۀعصبی از آکسون قطور نرم تن مرکب استفاده کردند.

ابن هیثم : دانشمند مسلمان قرن چهارم هجرى است.او کسی است که برای نخستین باردر کتاب المناظر خود، بخش هاى چشم را با نام هاى صلبیه، زجاجیه و… نام گذاری کرد؛ او همچنین چگونگى دیدن اجسام را توضیح داد.

ایلیا مچنیکوف : زیست شناسی روسی که در سال ۱۹۰۸ برنده ی جایزه نوبل شد . مچنیکوف برای نخستین بار، درون بدن لارو، یاخته هایی را دید که شبیه آمیب بودند؛ حرکت می کردند و مواد اطرافخود را می خوردند. مجنیکوف این یاخته ها را بیگانه خوار نامید .

چارلز داروین و پسرش فرانسیس داروین : چارلز داروین که به مطالعۀ پدیده حرکت در گیاهان علاقه مند بود، برای بررسی این موضوع، همراه با پسرش آزمایش هایی را با استفاده از دانه رستِ نوعی گیاه از گندمیان، طراحی و اجرا کرد آنها دریافتند دانه رست در صورتی به سمت نور یک جانبه (نوری که از یک طرف به گیاه می تابد)، خم می شود

درباره‌ی محمد ماهفروزی

محمد ماهفروزی - مدرس کنکور و المپیاد زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

16 − = 11