آخرین خبرها
خانه / اخبار سایت / دانش مغز (Brain Bee)

دانش مغز (Brain Bee)

معرفی مسابقه

مسابقه ملی دانش مغز (Brain Bee) برای اولین بار توسط دکتر نوربرت میسلینسکی در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه مریلند کشور امریکا پایه گذاری شد. این رقابت‌ها با هدف علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به یادگیری در مورد مغز و کارکردهای آن، پرورش استعدادهای جوان، ‌استفاده از ایده‌های نو و هدایت نسل پویای امروز به تحصیل در حوزه علوم اعصاب، هر ساله در سطح دنیا برگزار می‌شود. این مسابقات در بیش از ۱۵۰ مرکز و ۳۰ کشور دنیا برگزار شده و برگزیدگان مسابقات کشوری، هر ساله در یک نقطه از دنیا گرد هم آمده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. به این ترتیب ده ها هزار نفر در سراسر دنیا هر سال به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و اخبار این مسابقات تحت پوشش گسترده خبری در سرتاسر دنیا قرار می‌گیرد.

مسابقات دانش مغز برای رده‌ی سنی ۱۴ الی ۱۸ سال بوده و مرحله ی بین المللی آن هر سال همزمان با کنفرانس بین المللی علوم اعصاب برگزار می‌گردد. این مسابقات از سال ۱۳۹۳ در ایران با نام “مسابقه دانش مغز” برگزار می‌گردد که متولی برگزاری آن انجمن علوم اعصاب ایران و ستاد توسعه ی علوم شناختی ایران است.

مسابقات دانش مغز به صورت دو مرحله ای برگزار میشود که مرحله ی اول آن به زبان فارسی می باشد اما مرحله ی دوم به زبان انگلیسی است و بر اساس سال های گذشته، مرحله اول مسابقات دانش مغز در آذر ماه و مرحله ی دوم آن در اردیبهشت ماه برگزار می شود.

منابع مرحله ی اول مسابقات دانش مغزکتاب حقایق مغز (Brain fact) و کتاب دانش مغز (Neuroscience. Science of the Brain) می‌باشد و سوالات مرحله ی دوم آزمون Brain Bee طبق قوانین جهانی  از کتاب Essential Neuroscience می باشد.

منابع آزمون :

۱- کتاب ترجمه شده علوم اعصاب دانش مغز؛ مقدمه ای برای فراگیران جوان (دانلود از فیدیبو)

۲- کتاب ترجمه شده حقایق مغز( دانلود از فیدیبو)

۳- کتاب زبان اصلی دانش مغز(برای دانلود روی لینک کلیک نمائید)

۴- کتاب زبان اصلی حقایق مغز (برای دانلود روی لینک کلیک نمائید)

سئوالات همراه با کلید :

دفترچه سئوالات مرحله اول آزمون ملی دانش مغز ۲۰۱۸

کلید سئوالات مرحله اول آزمون ملی دانش مغز ۲۰۱۸

دفترچه سئوالات مرحله اول آزمون ملی دانش مغز ۲۰۱۹

کلید سئوالات مرحله اول آزمون ملی دانش مغز ۲۰۱۹

دفترچه سئوالات مرحله اول آزمون ملی دانش مغز ۲۰۲۰

کلید سئوالات مرحله اول آزمون ملی دانش مغز ۲۰۲۰

** دانش آموزان عزیز توجه نمایند آخرین مهلت ثبت نام برای آزمون امسال ۳۰ تیر ۱۴۰۰ بوده و مرحله ی اول آزمون در تاریخ ۸ مرداد ۱۴۰۰ برگزار می شود. بنابراین شما می توانید برای آزمون سال بعد خود را آماده نمائید .


درباره‌ی محمد ماهفروزی

محمد ماهفروزی - مدرس کنکور و المپیاد زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

+ 69 = 74