آخرین خبرها
خانه / اطلاعیه‌ها / رنگ های نادر چشم انسان

رنگ های نادر چشم انسان

بیش از نیمی از مردم جهان چشم های قهوه ای دارند. همچنین ۸ درصد از جمعیت جهان چشم های فندقی دارند و ۸ درصد دیگر چشم های آبی دارند. اگرچه افراد با چشمان سبز نسبتاً کمیاب هستند و کمتر از ۲ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، اما هنوز هم تقریباً ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان هستند. توزیع رنگ چشم بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت است. به عنوان مثال، در شرق آسیا و آفریقا، چشم های قهوه ای تیره رنگ غالب چشم است. در مقایسه، در بخش‌هایی از اروپای غربی و شمالی، چشم‌های آبی به طور نامتناسبی نشان داده می‌شوند و چشم‌های قهوه‌ای روشن بیشتر از قهوه‌ای تیره دیده می‌شوند. با این حال، رنگ های چشم دیگری نیز وجود دارد که در انسان نادرتر است، مانند کهربایی، بنفش و قرمز. این رنگ های چشم معمولاً نتیجه وراثت یا بیماری ژنتیکی است.

لایه های رنگدانه عنبیه

بخشی از چشم انسان که حلقه ای رنگی در اطراف مردمک ایجاد می کند عنبیه نامیده می شود. در عنبیه، دو لایه رنگدانه وجود دارد. یکی اپیتلیوم رنگدانه نامیده می شود و در جلوی آن استروما قرار دارد. افراد با چشم های قهوه ای دارای ملانین در اپیتلیوم و استروما هستند. هرچه چشمان آنها تیره تر باشد، ملانین غلیظ تر است. افرادی که چشم‌های آبی دارند همان رنگدانه قهوه‌ای ناشی از ملانین در لایه اپیتلیوم عنبیه را دارند، اما در استروما رنگدانه کمی دارند یا اصلاً وجود ندارند. این باعث پراکندگی نور هنگام برخورد با چشم می شود و باعث می شود عنبیه آبی به نظر برسد. بسیاری از عوامل دیگر نیز وجود دارند که طیف متنوعی از رنگ های چشم را ایجاد می کنند، مانند کلاژن ها و سایر پروتئین ها در استروما، و رنگدانه زردی به نام لیپوکروم موجود در چشم سبز.

چشمان آبی، بنفش و خاکستری

اکثر نوزادان قفقازی با چشمان آبی به دنیا می آیند، اگرچه بسیاری از نوزادان به کودکانی با چشمان قهوه ای یا فندقی تبدیل می شوند. در حالی که چشم های آبی در بین انسان ها نسبتاً رایج است، برخی از مردم چشم های خاکستری آبی یا حتی خاکستری ساده دارند. حتی کمتر معمول، مردم چشم های بنفش دارند، از جمله بازیگر فقید الیزابت تیلور.

چشم‌های بنفش و خاکستری از تغییرات چشم‌های آبی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا دارای الگوهای رنگدانه‌ای یکسان هستند. عنبیه ها دارای ملانین در اپیتلیوم هستند، اما ملانین بسیار کمی در لایه استروما دارند. دلیل اینکه آنها به جای آبی خاکستری یا بنفش به نظر می رسند مربوط به مولکول های کلاژن در استروما است که بسته به اندازه آنها نور را به طور متفاوتی پراکنده می کنند. یک نظریه نشان می‌دهد که مولکول‌های کلاژن در عنبیه‌های بنفش ممکن است کوچک‌ترین باشند و فقط نور بنفش را پراکنده کنند، در حالی که مولکول‌های کلاژن در عنبیه‌های آبی یک اندازه متوسط ​​هستند و مولکول‌های کلاژن در عنبیه‌های خاکستری بزرگ‌ترین هستند و بسیاری از رنگ‌های نور را پراکنده می‌کنند.

علت قرمزی چشم

قرمزی چشم ناشی از گروهی از بیماری ها به نام آلبینیسم است. انواع مختلفی از آلبینیسم وجود دارد و هر کدام به طور متفاوتی بر بدن تأثیر می گذارد. به طور کلی، آنها اختلالاتی هستند که به صورت ژنتیکی به ارث می رسند که شامل کم رنگ شدن قسمت هایی از بدن مانند مو، پوست یا چشم می شود. این بدان معنی است که ملانین در نواحی آسیب دیده بدن وجود ندارد یا اصلا وجود ندارد.

اکثر افراد مبتلا به آلبینیسم چشم های قرمز ندارند، اگرچه بسیاری از آنها چشم های برنزه یا آبی کم رنگ دارند. آنها همچنین تمایل به داشتن شبکیه رنگ پریده دارند که در طول معاینه توسط چشم پزشک قابل مشاهده است و اغلب مشکلات چشمی دیگری مانند حساسیت به نور، ضعف بینایی یا نیستاگموس را تجربه می کنند که حرکت غیرارادی چشم به جلو و عقب است.

وقتی چشمان یک فرد مبتلا به آلبینیسم قرمز به نظر می رسد، به این دلیل است که هم در لایه اپیتلیوم و هم در لایه استرومای عنبیه خود فاقد ملانین است. افرادی که چشم های قرمز دارند در واقع عنبیه قرمز ندارند. رگ‌های خونی بیشتر افراد توسط رنگدانه‌های عنبیه تیره می‌شود، اما برای افرادی که به دلیل آلبینیسم فاقد ملانین در عنبیه هستند، رگ‌های خونی به اندازه‌ای قابل مشاهده هستند که ظاهری صورتی یا قرمز ایجاد کنند.

کمیاب ترین رنگ چشم

شاید کمیاب ترین رنگ چشم اصلا یک رنگ نباشد، بلکه چشم های چند رنگ باشد. این وضعیت هتروکرومی ایریدیس نامیده می شود. ممکن است فردی با این عارضه متولد شود، ممکن است در دوران نوزادی ایجاد شود، یا می تواند به عنوان علامت یک بیماری سیستمیک یا پس از آسیب به چشم ایجاد شود. مانند آلبینیسم، هتروکرومی می تواند هم در انسان و هم در بسیاری از حیوانات رخ دهد. در یکی از اشکال هتروکرومی، به نام هتروکرومی مرکزی، یک حلقه رنگ در اطراف مردمک وجود دارد که به طور مشخص با رنگ بقیه عنبیه متفاوت است. در شکل دیگری به نام هتروکرومی جزئی، یک قسمت از عنبیه یک چشم با رنگ بقیه عنبیه یا چشم دیگر متفاوت است. برای مثال، ممکن است چشم چپ و نیمی از چشم راست قهوه ای و نیمه دیگر چشم راست سبز باشد. در هتروکرومی کامل، که به طور معمول ارثی است،هر چشمی رنگ متفاوتی دارد

درباره‌ی محمد ماهفروزی

محمد ماهفروزی - مدرس کنکور و المپیاد زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

63 + = 65